Czy w czasach, w których tradycyjna książka powoli odchodzi do lamusa,

jest jeszcze miejsce na zachwyt pożółkłymi woluminami?

Na szczęście jest! 🙂

Firma NLXL we współpracy z rosyjską artystką, Ekateriną Panikanovą, stworzyła inspirującą kolekcję fototapet pod tytułem “Biblioteca”. Kolekcja ta nawiązuje do prac Panikanovej, które były wystawiane m.in. w rzymskiej  galerii Sara Zanin’s Z20 Galleria. Prace Panikanovej cieszą się dużym wzięciem, jako ciekawostką warto potraktować fakt, że  sprzedano wszystkie instalacje już podczas otwarcia wystawy.

Artystka z sercem do książek

Ekaterina Panikanova – urodzona w 1975 roku w Petersburgu, do 2009 roku mieszkała i tworzyła w Rzymie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. Jej prace pokazywano na licznych wystawach np. w Moskwie, w Petersburgu, w Rzymie, w Wenecji i w Nowym Yorku.

Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-04
Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-03
Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-05

Rodzinny wzór, dzięki temu pasuje do salonu lub nowoczesnej bawialni.

Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-04

Vintage’owy klimat możena zaakcentować meblami np. fotelem.

Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-03

Czarno-biała kolorystyka daje dynamiczny efekt i przyciąga wzrok.

Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-05

Nieco awangardowy klimat w połączeniu z vintage pasuje do loftów.

Fototapeta Ekaterina Panikanova Biblioteca EKA-01

NLXL Biblioteca Wallpaper

Kolekcja zawiera w sumie 7 wzorów (5 fototapet i 2 tapet). Największym wyzwaniem, z jakim się zetknięto, było przetłumaczenie trójwymiarowej instalacji na język dwuwymiarowej tapety. Artystka tworzy malowidła na starych książkach, zeszytach, a potem układa je w odpowiednie kompozycje.

Ekaterina Panikanova mówi o sobie : Lubię pracować na starych książkach. Lubię ich zużycie, zaznaczone fragmenty i notatki, to pozwala mi dostrzec osobowość ludzi, którzy je czytali. (…)”
W książkach, które czytamy odbija się obraz nas samych – artystka potraktowała tę myśl dosłownie, malując m.in. portrety na otwartych książkach.

Jej prace są rodzajem podróży wgłąb siebie, ale też odwołują się do wspomnień. Oglądając prace tej artystki każdy z nas może przywołać własne wspomnienia – z dzieciństwa lub z rodzinnego domu. Artystka stara się również nakreślić więź pomiędzy czytelnikiem a książką. Jej praca wprowadza do wewnątrz domowego ogniska i do rodziny.

.

Tapety z kolekcji:

Fototapety z kolekcji: