Unikko to jeden z najbardziej znanych, skandynawskich wzorów. Jest to skandynawski wzór przedstawiający duże, czerwone maki na białym tle. Jego autorką jest projektantka Maija Isola, która stworzyła go w 1964 roku dla fińskiej marki Marimekko. Deseń Unikko przyniósł światową sławę jej twórcom i znalazł liczne zastosowanie na wielu produktach tej małej firmy, mimo że powstał wyłącznie z myślą o ubraniach. Jego miłośniczką była sama Jackie Kennedy, która nosiła sukienkę od Marimekko podczas kampanii prezydenckiej męża w 1960 roku. Unikko ma prostą kreskę i żywe kolory, co sprawia że wzór kojarzy się dziecięcymi rysunkami. Doczekał się wielu odmian kolorystycznych, ale przeważnie są to kolorowe kwiaty na białym tle. Ten skandynawski motyw można spotkać na wielu rzeczach życia codziennego – począwszy od ubrań, przez buty, tekstylia, parasole, aż po akcesoria dekoracji wnętrz np. tapety. Te ostatnie, z wzorem Unikko pasują do współczesnych aranżacji i oczywiście do wnętrz w stylu skandynawskim.

 

Tapeta Sirpi Marimekko essentials 13071

Tapeta w duże czerwone maki – Marimekko Essentials marki Sirpi.

 

Tapeta w czerwone maki to nieszablonowy pomysł na nowoczesną jadalnię.

 

Tapeta Sirpi Marimekko

Tapeta w szare maki to idealny wybór do wnętrz w stylu skandynawskim

 

Nowoczesna tapeta w kolorowe kwiaty

 

Tapeta w żółte maki sprawdzi się w  małych wnętrzach, doskonale ożywi wystrój.

Nowoczesne tapety w kwiaty à la skandynawski miszmasz

Duże maki Unikko mają prostą formę i żywe kolory dlatego świetnie wyglądają na ścianach. Właściciele małych wnętrz powinni jednak wzór ten stosować z  umiarem i najlepiej w jasnych odcieniach. Duże kwiaty z wyraźną kreską  świetnie przykuwają uwagę, dlatego sprawdzą się na ścianach akcentowych. Kwiaty w żywej  kolorystyce, z dominacją czerwieni lub oranżu, są idealne do salonów oraz pokojów dzieci i nastolatków –  i wszędzie tam, gdzie potrzeba ożywienia wystroju. Natomiast maki w jasnych, łagodnych odcieniach (w tym w pastelach) to doskonały wybór do sypialni, pokojów małych dzieci i wnętrz o małym metrażu.

Wielu producentów oferuje kwiatowe wzory, które wyglądem przypominają maki Unikko. Obejrzyjcie nasze propozycje:

Tapeta w szare kwiaty – kolekcja Maison Babette wzór Floral Folklore Grey

Tapeta w małe, pastelowe kwiaty doskonale pasuje do pokojów dziecięcych – znajdziecie ją tu.

Tapeta w żółto-szare kwiaty jest doskonała do małych wnętrz – kuchni lub sypialni.

 

 

Tapety w kwiaty – gdzie będą wyglądały najlepiej?

Tapety w kwiaty z zasady są uniwersalne. Do współczesnych wnętrz pasują proste aranżacje, które można skoordynować z innymi elementami wystroju. W salonie duży wzór maków warto połączyć z prostymi meblami, dzięki czemu wzór tapety będzie lepiej wyeksponowany.

 

Nowoczesny panel ścienny z graficznym wzorem dużych kwiatów.