Informacja o recyklingu zużytego sprzętu – Regulamin

INFORMACJA DLA KLIENTÓW DOTYCZĄCE ZASAD ODBIORU PRZEZ SPRZEDAWCĘ (DYSTRYBUTORA) SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO POCHODZĄCEGO Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO.

W wykonaniu obowiązków wynikających z Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1893) niniejszym informujemy, że:

1. Dystrybutor zobligowany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych Klienta o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co towar nabywany przez Klienta (art. 37 ust. 1 Ustawy).

2. Jeżeli dostarczamy sprzęt Dystrybutor dostarczając Klientowi sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony (art. 37 ust. 2 Ustawy).

3. Dystrybutor prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynoszącej co najmniej 400 m2 poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, jest obowiązany do nieodpłatnego przyjęcia w tej jednostce lub w jej bezpośredniej bliskości zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności zakupu nowego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych (art. 37 ust. 3 Ustawy).

4. Dystrybutor jest uprawniony do odmowy przyjęcia zużytego sprzętu, który z uwagi na jego zanieczyszczenie stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących zużyty sprzęt (art. 41 Ustawy).

5. Dystrybutor nie może zbierać niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu. Za niekompletny zużyty sprzęt uważa się zużyty sprzęt, który nie zawiera istotnych, z uwagi na przeznaczenie sprzętu do jakiego został zaprojektowany, części składowych, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych, stanowiących część sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt, w dniu wprowadzenia do obrotu tego sprzętu (art. 35 ust. 1 Ustawy).

Ponadto w wykonaniu obowiązku o którym mowa w art. 39 Ustawy przekazujemy informacje dotyczące punktów zbierania zużytego sprzętu:

1. Na terenie miasta Łodzi stanęło 10 charakterystycznych czerwonych pojemników. Łodzianie mogą do nich wyrzucać małe elektroodpady np. żarówki, baterie, golarki, tostery, ładowarki czyli sprzęt nie większy niż 50 cm.

2. Mieszkańcy Łodzi mogą również korzystać z usługi odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci

bezpośrednio z domu lub odwozić je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

3. Informacje na temat punktów zbierania zużytego sprzętu, lokalizacji oraz zasad odbioru sprzętu

dostępne są pod adresem łódzkiego urzędu miasta :

– https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-

odpadami/elektrosmieci-baterie-leki-i-termometry/elektrosmieci/

– https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-

odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/ .

4. Więcej informacji na temat punktów zbierania zużytego sprzętu w innych niż Łódź miejscowościach można uzyskać kontaktując się z właściwym urzędem gminy.

Sprzedawca oświadcza, że informacje powyższe umieszczone są również na jego stronie internetowej pod adresem: https://udekorujdom.pl/.