Moja mama  nigdy nie pozwoliła mi przynieść pióra do domu – przekonanie że przynosi nieszczęście towarzyszyło jej od zawsze. A ja nie mogłam tego przeżyć… odcienie jakie na nim można odnaleźć  to po prostu majstersztyk i cud natury…

Paw w mitologii

Pawie oko (peacock pattern) to bardzo elegancki i kobiecy wzór, który ma długą tradycję. Paw w czasach starożytnych był zwierzęciem kojarzonym z grecką boginią Herą. Według legendy żona Zeusa podróżowała po niebie złotym rydwanem zaprzężonym w te piękne ptaki. Wysoki status zwierzęcia podkreśla fakt, że było ono czczone na równi z mitycznym feniksem. Niewątpliwie zawdzięcza ono swoją popularność pięknemu upierzeniu i gracji z jaką się porusza. Wysoko urodzone kobiety w starożytnym Rzymie chętnie przywdziewały pawie pióra i stroje w zielononiebieskim kolorze. Współcześnie upierzenie ptaka kojarzy się z luksusem, majestatycznym pięknem i z królewskim stylem.

Na ścianach turkusowe odcienie inspirowane pawimi piórami z serii farb marki Crown.

Pawie oko na ścianie

Projektanci wnętrz sięgają coraz częściej po pawie motywy, które można znaleźć m.in. na tapetach i fototapetach. Tapety często pojawiają się w stylu orientalnym i chinoiserie. Zarówno wzór jak i kolor (głęboki zielononiebieski odcień) wprowadzą do wnętrz egzotyczny klimat. Pawie pióra w metalicznych odcieniach lub z delikatnym połyskiem można znaleźć na nowoczesnych tapetach w stylu glamour. Natomiast wzór strukturalny peacock pattern jest najczęściej wykonany z kryształków kwarcu, które pięknie odbijają światło.

Fototapety z motywem pawich piór dają spektakularny efekt i pasują do nowoczesnych stylizacji wnętrz.

Tapeta w pawie pióra – kolekcja Osborne & Little Matthew Wiliamson Eden – idealna dekoracja ściany akcentowej w eleganckim salonie.

Tapeta w stylu glamour w złote pióra pawia

 

Tapeta Cole & Son Albemarle Byron 94/7037

Tapeta w stylu vintage w pawie – wzór Byron, kolekcja Albemarle marki Cole&Son

 

Fototapeta z pawim piórem robi piorunujący efekt, dzięki dużej skali i wysokiej jakości nadrukowi. Kolekcja Eijffinger Wonders

Fototapeta z pawiem w limonkowej i miętowej zieleni – Eijffinger Wonders

Pawie oko – gdzie i w jakim stylu stosować?

Wzór ten świetnie wpisze się we wszelkie orientalne aranżacje, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiece sypialnie. Reprezentacyjny potencjał wzoru wykorzystamy w nowoczesnych salonach i na ścianach akcentowych (np. jako fototapety). Połyskujące wersje piór doskonale rozjaśnią wnętrze i wprowadzą klimat bogatego Orientu. Zwolennikom subtelnych deseni poleca się wersje w stonowanych odcieniach – np. w beżu lub szarości/srebrze.

Elegancka jadalnia z pawimi piórami na ścianie, zauważcie, że nowoczesne  krzesła dobrano w tych samych kolorach co tapeta.

Pawie pióra mogą też tworzyć ornamenty podobne do wzoru damask – w tym wydaniu nawiązuje do stylistyki retro.

Pawie pióro w ornamentowym wydaniu, w którym wzór naśladuje damask (adamaszek) – kolekcja A Shade Wilder.

Dodatki w klimacie peacock pattern

Dodatki do wystroju inspirowanego pawimi piórami mogą być ozdobione tym motywem lub tylko kolorystycznie nawiązywać do niego. Pawi odcień to piękny zielononiebieski kolor – głęboki i zarazem tajemniczy. Peacock pattern to doskonała inspiracja, ponieważ przykuwa wzrok i jest bardzo elegancki.

Stylowe dodatki są bardzo ważne. Tkaniny z motywem piór pawia można wykorzystać na eleganckie zasłony lub poduszki albo, jak w  poniższym przypadku na tapicerką fotela. Taki wzór fantastycznie ożywi mebel, więc warto pomyśleć o takim wzorze podczas odnawiania ulubionego fotela.