Odcień Marsala to zgaszone bordo wybrane przez Pantone na kolor roku 2015.

Czerwono – brązowy kolor, którego nazwa powchodzi od od włoskiego wina. Ma ono głęboki czerwony odcień z ziemistą nutą.

Jest to odważny i zmysłowy odcień, który jest niczym pokarm dla ciała, umysłu i duszy.

Marsala a bordo

Na pierwszy rzut oka marsala niewiele różni się od bordo. W końcu oba odcienie pochodzą od barwy wina. Jednak kiedy przyjrzeć się bliżej od razu widać różnicę. Bordo jest bardziej głębokie, ocierające się wręcz o brąz. Natomiast w marsali widać zgaszoną czerwień jakby zmieszaną z kolorem włoskiej, żyznej gleby.

Pewnie zauważyliście, że w życiu codziennym kolor bordowy jest znacznie szerzej pojmowany. Prawie każdy odcień ciemnoczerwony jest nazywany bordowym. Cóż, znacznie łatwiej pójdzie z butelką dobrego, czerwonego Bordeaux.  🙂

Marsala we wnętrzu

Ta mocna barwa zawiera ciepło i elegancję. Dobrze komponuje się w salonie, gabinecie, jadalni, sypialni, sprawdzi się też jako kolor na ścianę akcentową.

Tapeta Sandberg L’Hotel Aurelie 434-84
Tapeta Sandberg L’Hotel Aurelie 434-84

Duże kwiaty na tle marsali dają zarazem efekt elegancji i przytulności. Tutaj mamy kwiaty polne, wzór łąki. Wnętrza w kolorze bordo są typowe dla stylu angielskiego.  

Tapeta Sandberg L’Hotel Marion 228-74

Bardzo eleganckie zestawienie – wzór marmuru z odcieniem marsala. Projektant wyraźnie sięgnął do klasyki, ale wzór został ożywiony akcentami złota.

Tapeta Sandberg L’Hotel Raphael 444-94

Marsala dobrze wygląda w klasycznych stylizacjach np. w stylu angielskim. Dobrze łączyć ten odcień z butelkową zielenią lub brązem.

Tapeta Galerie Palazzo G67611

Ornament damask na tle marsali posiada wręcz majestatyczny wygląd. To świetny wybór na ścianę akcentową w salonie lub sypialni. Tapeta jest odporna na szorowanie, więc sprawdzi się też jako tapeta obiektowa.

Tapeta Carl Robinson 6 Venetian Damsks CB60421 Fenwick

Kolekcja Carl Robinson Venetian Damask. Tapeta z tekstylnym wykończeniem. Klasyczny wzór girland i kwiatów na tle marsali to kwintesencja elegancji.

Carl Robinson Monte Carlo. Marokańska koniczyna (moroccan) zestawiona z odcieniem bordo/marsala. Tapeta posiada tekstylne wykończenie ze złotą nitką.

Inne tapety w odcieniu marsala:

Tapeta Khroma Twist TWI 404
Tapeta Khroma Twist TWI 204
Tapeta Khroma Misuto GAT614
Tapeta Khroma Evergreen Gaio Brick ADA706
Tapeta z pionkami szachowymi w odcieniu czerwieni – marsala
Tapeta Khroma Allegro ALL002 Arco Marsala
Tapeta Wallquest English Style MR71300
Tapeta BN Wallcoverings Milano 220234
Tapeta York Wallcoverings Tailored HO3347 Art Deco Geometric

Kolor marsala –  z czym łączyć ?

Marsala to szlachetny odcień, który można zestawiać z brązami, natomiast z ciepłymi beżami ten kolor stworzy przytulny klimat. W  wystroju wnętrz dobrze wygląda też w połączeniu ze złotem – najlepiej starym. Tchnie wtedy elegancją, tajemniczością i wyważonym bogactwem.

Podsumowując, marsala to „zazdrosny” kolor, który lubi grać pierwsze skrzypce. Trzeba pozwolić mu się wybrzmieć na tle neutralnych odcieni.

Dodatki w kolorze marsala: