Biedermeier to dziewiętnastowieczny styl, spokrewniony z klasycyzmem, który został zapoczątkowany w Niemczech. Niezwykle popularny w mieszczańskich domostwach, oparty na klasycznej aranżacji wystroju. W przeciwieństwie do klasycyzmu, był dla użytkownika bardziej funkcjonalny. Ten niejednorodny trend nie stworzył nigdy klarownego programu ale mimo to – szybko się rozpowszechnił  i doczekał odmiennych nazw w poszczególnych krajach. 

Biedermeier w różnych krajach

W Anglii zwano go stylem regencyjnym, we Francji stylem Empire (cesarstwa), a w Ameryce stylem federalnym. Biedermeier był obecny w literaturze, sztukach pięknych i muzyce, ale najbardziej  kojarzony jest z wystrojem wnętrz. Swoje piętno odcisnął na ścianach, meblach i drobnych sprzętach domowych.

Wnętrze Biedermeier

Charakterystyczne dla trendu Biedermeier są tapetowane ściany, okrągłe stoły, wysokie komody, przeszklone witryny, drapowane story i firanki oraz meble z pasiastą tapicerką. Meble Biedermeier były skromniejszymi i mniejszymi odpowiednikami “fikuśnego”, ale niepraktycznego empirowego umeblowania. Biedermeier – jako styl mieszczański – miał takowe potrzeby, dlatego też meble były dostosowane do wnętrz, w których ceniono solidność i wygodę, nie rezygnując przy tym z estetycznego wyglądu.

Dzięki odpowiednim wzorom można osiągnąć wystrój w klimacie eleganckiej klasyki, który sprawdzi się np. w salonie, w gabinecie lub we wnętrzach komercyjnych. Można je z powodzeniem łączyć z różnego rodzaju bibelotami oraz tkaninami i dodatkami w tradycyjnym stylu np. z koronką.

Podsumowując, styl Biedermaier to wersja klasyki z naciskiem na prostotę, solidność i wygodę. Fantazyjne wzory ulegają uproszczeniu a do łask wracają ponadczasowe, praktyczne pasy. Meble stają się większe – np. przepastne fotele – i wygodne, by służyć odpoczynkowi po dniu pracy.

Nasze propozycje

Kilka naszych propozycji na meble i dodatki w klimacie Biedermeier:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Tapeta w stylu Biedermeier

Wnętrza biedermeierowskie znana są z pięknych tapet. Na ścianach królowały wtedy papierowe tapety w rozmaitych wzorach – gładkie, w klasyczne pionowe pasy, kwieciste oraz łączące pasy i kwiatki (ten wzór był najpowszechniejszy).

Wnętrza biedermeierowskie nie stroniły od wszelkiego rodzaju bibelotów, które umieszczano w przeszklonych witrynach. Na dywanach i tkaninach dominowały proste, wyraziste kwiatowe wzory. Klasyczne pionowe, dość szerokie pasy przeplecione cieńszymi prążkami to sztandarowy wzór stylu Biedermeier. Naszym zdaniem u podstaw tego leży umiłowanie harmonii, prostoty i elegancji – typowe dla tego stylu.

Jasne wnętrze inspirowane Biedermeier – tapeta w pasy

Tapeta Galerie Smart Stripes II G67548

Tapeta w butelkowej zieleni i ciemne, wygodne meble.

Tapeta Cole & Son Marquee Stripes Polo Stripe 110-1002