W kinach rekordy oglądalności bije film 50 twarzy Graya (z ang. ‘grey’ – szarość szare), a szarość we wnętrzach również cieszy się niesłabnącą popularnością. Pora zatem przyjrzeć się szarościom. Wbrew pozorom nie jest to kolor nudny – posiada szeroką gamę odcieni, z których można skomponować ciekawe i wyrafinowane kompozycje.

Kolor szary i jego oddziaływanie

Jest to jedyny kolor, który jest całkiem neutralny pod względem psychologicznym. Szary jest kojarzony z równowagą i umiarkowaniem. W zbyt dużej ilości kolor ten może działać depresyjnie. Dobrze wygląda dobarwiony błękitem – jest wtedy milszy dla oka.

SZARY = czarny + biały

Szary ma w sobie zarówno cząstkę czerni jak i bieli. Symbolizuje przejście od światła do mroku – lub na odwrót. Wydaje się zatem dobrą propozycją dla osób niezdecydowanych.
Nadmierne używanie szarości może świadczyć o przesadnej ostrożności i braku pewności siebie. Wniosek z tego taki, że szarość należy dawkować z umiarem i umiejętnie łączyć ją z innymi barwami.

Szarość w relacjach z innymi kolorami

Szarość dobrze wygląda prawie z każdym kolorem. Dobrze komponuje się zwłaszcza z różem, bladym błękitem, jasną zielenią i czerwienią (odcień cynobru). Szarość z bielą kojarzy nam się automatycznie z klimatami stylistyki skandynawskiej

Pomimo popularności stylu skandynawskiego, ciągle modne są zestawienia szarości z żywymi kolorami np. z odcieniem słonecznej żółcieni, niebieskiego lub różowego. Ciekawe wygląda też połączenie szarości z pomarańczem lub z tonami zielonymi. W tych zestawach kolory partnerujące ożywiają szarości lub pomagają stworzyć naturalne tło.

Szarość na salonach

W epoce Renesansu często umieszczano szare przedmioty na tle białych, gipsowych ścian. Był to przejaw ówczesnego dążenia do prostoty i harmonii. W XVIII wieku szare farby były jednymi z nielicznych wówczas dostępnych. Obecnie szarość powróciła do łask za sprawą stylu skandynawskiego. Styl ten, a konkretnie styl szwedzki, wylansował nowe oblicze szarości – w połączeniu z bielą i brązem. Co ciekawe, ponownie mamy do czynienia z powrotem do prostoty i do naturalności (szarość jest zestawiana z naturalnymi materiałami).

Szarość, a paleta Pantone na 2015 r.

Pantone – światowy ekspert w dziedzinie doradztwa kolorystycznego – w raporcie na 2015 rok zawarł dwa odcienie szarości. Chociaż stworzona lista dotyczy mody, to warto zwrócić uwagę, że stworzona paleta jest inspirowana naturą i dość uniwersalna. Glacier gray i titanium to odcienie wytypowane na bieżący rok.

1. Glacier Gray

Glacier gray – to delikatna, chłodna szarość, która dobrze maskuje i odbija inne kolory. Sprawdza się jako kolor tła, który pozwala pozostałym kolorom dominować. Jest to odcień neutralny, ponadczasowy, trwały i relaksujący. W połączeniu z głębokim bordo i ciepłym błękitem to idealna propozycja na wiosnę. W męskiej palecie ten odcień najlepiej wygląda zestawiony z z kolorem ciemnoniebieskim (odcień indygo) i z ciemną, soczystą zielenią. Ten kolor sprawdzi się w sypialni (w połączeniu z bielą ) i w stylizacjach wnętrz na modłę skandynawską.

2. Titanum

Titanium – to ponadczasowy odcień szarości, jest solidny i emanuje siłą. Jest to szarość w praktycznym, podstawowym odcieniu, charakteryzuje się klasycznym urokiem. W palecie 2015 zestawiono ją z lawendowym fioletem i oliwkową zielenią. W tym odcieniu pięknie udekorujemy salon, gabinet lub męską sypialnię.

Szarość we wnętrzu

We wnętrzach szarości i barwy neutralne są bardzo uniwersalne, gdyż dobrze komponują się niemal z każdym kolorem. Szarość doskonale sprawdzi się w roli tła – zwłaszcza, gdy planujemy dodatki w żywszych kolorach. Jak pisaliśmy we wstępie, szarość ma wiele odcieni, które można łączyć lub zestawiać wedle własnego koloru. Zabawa kolorem daje wiele radości, warto jednak wiedzieć, że ciepłe odcienie szarości są wzbogacone brązem, zielenią lub różem, natomiast chłodne, to te które bazują na błękicie i połączeniu czerni z bielą.

Poniżej pokazujemy propozycje tapet w poszczególnych odcieniach szarości:

Jasnoszary:

2. Srednioszary

3. Ciemnoszary

4. Srebrno-szary

Bibliografia:

Béresniak D., Kolory od podstaw, 2003

Sloan A.,  Gwyn K. , Kolor we wnętrzach, 2001

Starmer A., Jak dobierać kolory. Inspirujące palety barw do projektowania wnętrz, 2008