Klej do tapety – dlaczego jest tak ważny i na co warto zwrócić uwagę ?

Wybór odpowiedniego kleju do tapety to niezwykle istotna sprawa. Od tego zależy, czy tapeta będzie się dobrze trzymać na ścianie i czy w pełni będziemy mogli się cieszyć nową dekoracją wnętrza. Dokonując odpowiedniego wyboru możemy zaoszczędzić sobie kłopotów i niepotrzebnego stresu. Wystarczy poświęcić kilka minut na przeczytanie oznaczenia na tapecie, by dowiedzieć się jaki klej jest przeznaczony do danej tapety. Pamiętajcie ! : zawsze dobieramy klej do podłoża tapety. Jest to szczególnie ważne w przypadku tapet grubych i tapet tekstylnych – do nich przeznaczone są specjalne kleje np. Wallfix textile-vinyl. Zawsze warto poradzić się sprzedawcy w sklepie, w którym kupujemy tapetę lub dokładnie przeczytać opis produktu – w przypadki sklepu internetowego. Złe dobranie kleju może negatywnie wpłynąć na przyczepność tapety na ścianie – mogą pojawić się pęcherze lub widoczne łączenia, które odbiorą urok każdej tapecie.

Do wyboru są kleje gotowe i kleje sypkie, każdy z nich posiada instrukcję, która mówi jak prawidłowo go przygotować.

 

Wybór kleju – czym się kierować ?

Jak już było wspomniane, przy wyborze kleju do tapety należy kierować się rodzajem podłoża tapety.

Jeżeli mamy tapetę winylową na podłożu flizelinowym to wybieramy klej do tapet flizelinowych, a do tapet na podłożu winylowym klej do tapet winylowych itd. Kiedy tapeta określona jest ogólnie jako flizelinowa lub papierowa sprawa jest już zupełnie prosta.

Gdzie szukać informacji?

Informacja o podkładzie tapety zwykle pojawia się na etykiecie na rolce tapety.  Takiej informacji może udzielić również sprzedawca.

Dobre sklepy internetowe zamieszczają informacje jaki klej jest zalecany do tapety. W naszym sklepie znajdziecie takie informacje w zakładce “opis” pod zdjęciem produktu.

Oto przykłady z naszego sklepu internetowego :

 

 

Rodzaje klejów do tapet

Oprócz podziału na kleje gotowe i sypkie (do zmieszania) z wodą.

Rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje ze względu na rodzaj podłoża:

Klej do tapet papierowych –  przeznaczony do tapet papierowych pokrytych winylem lub do tapet dziecięcych. Sprawdzi się też w gruntowaniu podłoża (pod różne rodzaje klejów).

Klej do tapet winylowych – przeznaczony do tapet winylowych, które nie przepuszczają pary wodnej. Inny rodzaj kleju jest przeznaczony do ciężkich tapet winylowych.

Wallfix textile-vinyl –  przeznaczony do tapet tekstylnych oraz grubych tapet winylowych i papierowych – np. tapet tłoczonych.

Klej do tapet flizelinowych – przeznaczony do tapet o podłożu flizelinowym (w tym do tapet określanych jako tapety flizelinowe). Ważny jest tu sposób klejenia – klej nakłada się na ścianę, a nie na tapetę.

Do tapet ekskluzywnych, tekstylnych i do grubych tapet winylowych przeznaczone są specjalne rodzaje klejów – np. Wallfix MONOLIT (do ekskluzywnych tapet winylowych – oraz do tapet strukturalnych, papierowych i tekstylnych) i Wallfix UNIQAT (do ekskluzywnych tapet flizelinowych).

Klej różowy Pink Trix  Masterline Professional –kolorowy klej, który po wyschnięciu robi się transparentny. Różowy kolor ułatwia i umożliwia równomierne rozprowadzenie kleju.

Są też tapety, które mają fabrycznie naniesiony klej. Zwilżamy je tylko wodą (najlepiej spryskiwaczem) przez odpowiedni czas, podany przez producenta i kładziemy na ścianę.