Orla Kiely

Orla Kiely to znana irlandzka projektantka mody, z wykształcenia projektant tkaniny. Przygodę z modą zaczynała od projektowania kapeluszy, by wkrótce zacząć projektować torebki oraz przenieść się w świat wzornictwa przemysłowego. Zanim otworzyła własną firmę projektowała tapety oraz tkaniny w Nowym Yorku. Z powodzeniem współpracowała z wieloma przedsiębiorstwami np. Espirit, Marks & Spencer, czy Habitat . W 1997 r. wraz z mężem Dermottem Rowanem założyła w Londynie własną pracownię The Orla Kiely Partnership. Jej projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego pojawiają się dosłownie wszędzie –  począwszy od tapet i tkanin po sprzęt kuchenny, meble oraz artykuły papiernicze po motywy zdobiące autobusy, modele DS3 marki Citroen , czy wzór butelki „Wottle”. Orla Kiely nazywana jest też „ królową nadruków”.

Współczesny styl retro by Orla Kiely

Jej projekty oddają zamiłowanie do żywych kolorów, graficznych wzorów różnorodnych tekstur i stylu retro. Tworząc wzory własnego pomysłu stawia na uproszczenie i stylizację powszednich, czasem banalnych motywów. Jej wzory można porównywać do modernistycznych ornamentów, które noszą znamiona stylu lat 50. i 60. XX w.

Dobrym przykładem na wyrażenie tego stylu jest efektowna kolekcja tapet flizelinowych powstała przy współpracy z firmą Harlequin. Dominuje oczywiście stylistyka retro i pojawiają się żywe kolory, wyraziste graficzne akcenty oraz uproszczone motywy roślinne.