Biedermeier

Styl Biedermeier – klasyczny styl, który w latach 1815-1848 królował w domach mieszczan. Najbardziej był popularny w Niemczech, ale zakorzenił się także w Królestwie Polskim, Rosji i Skandynawii. Nazwa stylu pochodzi od nazwiska głównego bohatera satyrycznych wierszy Ludwiga Eichrodta, który prezentował negatywny stereotyp mieszczanina.

Biedermeier młodszy brat Empire.

Styl Biedermeier cechował się prostotą i niewymuszoną elegancją, chociaż korzeniami tkwił w wyszukanym francuskim stylu empire. Był to pierwszy styl w czysto wnętrzarskim znaczeniu, dotyczył głównie przedmiotów użytkowych: mebli, tekstyliów dekoracyjnych i drobniejszych elementów wystroju. Mimo klasycznych wzorów, Biedermeier był nastawiony na ograniczoną dekoracyjność, wygodę i funkcjonalizm.

Kolorystyka stylu Biedermeier

We wnętrzach dominuje jasna, ciepła kolorystyka, a ściany pokrywają tapety (w XIX wieku były to wyłącznie tapety papierowe). Tapety w stylu biedermeier mogły być zarówno gładkie, jak i ze wzorem roślinnym np.: w kwiaty, pionowe pasy (kwiatki i pasy mogły też występować naprzemiennie). Biedermeierowskie wnętrza wskazywały na zamożność właścicieli jednak zawsze były przytulne.

Jakie tkaniny i meble użyć we wnętrzu w stylu biedermeier?

Obok tapetowanych ścian, charakterystycznym elementem wystroju, są drapowane firanki i zasłony. Nie mogło zabraknąć również wzorzystych dywanów oraz różnego rodzaju bibelotów, które przechowywano w serwantkach ( i na każdej wolnej przestrzeni). Materiały tapicerskie zestawiano w odpowiedniej kolorystyce np.: czerwono – granatowej lub w żółto – liliowej. Popularne były tkaniny haftowane w kwiaty i szydełkowe serwety. Meble cechuje powściągliwa dekoracja, funkcjonalizm i solidność, a rzeźbione motywy zastępuje skromna dekoracja o klasycznych wzorach ( najczęściej malowana lub wykonywana w technice intarsji ).

Dla kogo ten styl ?

Na pewno dla osób ceniącą klasykę i zakochanych w polskich dworkach.

Ponieważ styl Biedermeier to styl XIX wiecznych mieszczan. W Polsce stać na niego było głównie rodziny szlacheckie, dlatego też najczęściej gościł w polskich dworkach. Biedermeier jest jednak stylem elastycznym, uniwersalnym i ponadczasowym.

tapeta w kwiaty stół i krzesło shabby chic