Eklektyczny

Styl eklektyczny – styl, który polega na łączeniu ze sobą pozornie sprzecznych stylów i elementów, dążąc do stworzenia ciekawej kompozycji.

Nazwa wywodzi się od greckiego słowa „eklektikos”, które oznacza „wybierający”.

Na czym polega styl eklektyczny?

Kwintesencją jest selekcja nietuzinkowych przedmiotów – w myśl zasady „biorę to, co mi się podoba”. Mamy wolną rękę w doborze elementów, jednak wystrój powinien być w całości harmonijny.  Eklektyczna aranżacja może zestawić stare rzeczy z nowymi lub klasyczne z nowoczesnymi. Daje to wrażenie przytulności i różnorodności. Kolejną zaletą jest fakt, że nietrudno utrzymać porządek, ponieważ żadna rzecz, tak naprawdę, nie ma jednego, ustalonego miejsca.

Dla kogo styl eklektyczny?

Będzie odpowiedni zarówno dla osób o wyszukanych gustach i dla tych, którzy nie mogą zdecydować na jeden styl we wnętrzu. Eklektyczny wystrój jest odbiciem naszego gustu i osobowości, co gwarantuje, że zawsze będziemy się czuli dobrze w takim otoczeniu.

Jak POPRAWNIE wprowadzić styl eklektyczny do wnętrz?

Eklektyczny wystrój to świetny sposób na odświeżenie wyglądu wnętrza. Wprowadzenie go najlepiej zacząć od wyboru jednego, podstawowego koloru lub wzoru, który będzie motywem przewodnim dla całego wystroju. Najczęściej wybierany jest styl retro, skandynawski albo glamour. Pomocna może się okazać żyłka kolekcjonerska. Gromadzenie szklanych wazonów, dzbanków i różnych bibelotów czyni wnętrze atrakcyjniejszym.

W obu przypadkach stylem wyjściowym jest skandynawski, ale na zdjęciu poniżej jest to wyraźniejsze. Poniższe zdjęcia pokazują harmonijne stylizacje bez silnych kontrastów.

Eklektyczność jest wyrażona dodatkami, które tworzą klimat różnorodności. Takie drobiazgi są też odzwierciedleniem osobowości właściciela – świadczą o jego gustach i zainteresowaniach.

Barwne realizacje w eklektycznym klimacie – z użyciem elementów stylu nowoczesnego i retro. A poniżej stylu klasycznego i nowoczesnego.