Toile de Jouy

Toile de Jouy (czyt. tłal de żłi) – wzór drukowany na tkaninie pochodzący z francuskiego miasteczka Jouy, w którym manufaktura wyprodukowała ją po raz pierwszy w XVIII w.

Jak to się zaczęło?

Autorem wzoru jest Christophe-Philippe Oberkampf. To on  w 1760 roku w miasteczku Jouy-en-Josas pod Wersalem wpadł na pomysł, by stworzyć wzór z sielskimi scenkami wiejskimi. Inspiracje znalazł na dworze Marii Antoniny, która w swoim “późnym okresie” lubowała się w prostym, wiejskim życiu. W dworskim wydaniu oczywiście. Ważną rolę odgrywała jej wiejska posiadłość, prezent od króla. Spędzano czas na piknikach, w przebraniach pasterzy i pasterek oraz organizując amatorskie przedstawienia o tematyce romantycznej. Królowa chętnie angażowała się w role pięknych pasterek.

Toile de Jouy  – warianty

Nowością było to, że wzór był drukowany na tkaninie. Nadruk zwykle przedstawiał romantyczne pejzaże i scenki rodzajowe np. prace w polu, odpoczynek, sielankę wiejska idyllę. Były też  ulubione zabawy arystokracji np. ciuciubaka lub polowanie, ale  też schadzki i  flirty. Dla Oberkampfa pracowali różni malarze, więc styl scenek różni się między sobą. Raz jest bardziej romantyczny a raz rustykalny.

Delikatna, pastelowa kolorystyka jest typowa dla Toile de Jouy. Jednak klasyczna wersja jest w kolorystyce biało – niebieskiej. Toile de Jouy jest kojarzony zarówno ze stylem francuskim, jak i ze stylem romantycznym. Pasuje zarówno do sypialni oraz salonów jak i do kuchni a także jadalni.

Toile de Jouy współcześnie

Toile de Jouy pojawia się już nie tylko na tkaninach, ale też na tapetach czy ubraniach. Można go znaleźć u projektantów mody np. Jean-Charles de Castelbajac. Ponadto też w portfolio producentów tapet np. Barneby Gates czy Timorous Beasties (tapety i tkaniny). W tym przypadku są to uwspółcześnione wersje.