Tapeta przez lata była lekceważona przez stylistów wnętrz. Obecnie wraca do łask a czasem nawet zdobi również meble i dodatki. Tapety, podążając za rozwojem techniczny ewoluowały na przestrzeni epok od tkanin ozdobnych do dekoracyjnego papieru, który zastąpił kosztowne materie. Warto zatem poznać ich historię. Zaczęła się skromnie – nic nie zwiastowało wielkiego sukcesu. Mówiąc językiem biblijnym – na początku był papier…

Przez Jedwabny Szlak i jak kupiliśmy papier od Arabów

Historia tapet ma swoje praźródło w czasach, gdy wynaleziono papier w Chinach. Owego wyczynu dokonał Tsai Lun, dworzanin chińskiego Cesarza, który dziś nazywany jest ojcem papieru. Uzyskał on specjalną mieszankę roślinną, która stała się bazą nowego wynalazku.

Arabowie zdobyli sekret wytwarzania papieru w czasie podboju Chin. Handlowali nim, podróżując karawanami przez Jedwabny Szlak. Papier był jednym z cennych towarów w ładowniach portugalskich galeonów. Tym sposobem trafił do Europy, gdzie pojawił się po raz pierwszy we Francji około 1348 roku.

Wynalazek druku umocnił pozycję papieru, a już od początku XV wieku był w powszechnym użyciu. Wtedy też pojawiły się pierwsze papiery dekoracyjne. Wzory były zainspirowane orientalnymi obrazkami, które sprowadzano właśnie Jedwabnym Szlakiem.

Chiński styl wg Marco Polo

Jak wyglądały ówczesne wnętrza chińskich domów wiemy dzięki relacji Marco Polo. Zamieścił on w swoich pamiętnikach dokładny opis wnętrz oraz ręcznie malowanych papierowych arkuszy, które pełniły rolę jakby paneli dekoracyjnych.

Zwykle przedstawiały kwiaty, ptaki lub sceny rodzajowe. Jednym słowem były to zalążki współczesnych tapet.

Tapeta York Ashford House Toiles AF1990 Oriental Scenic

Tradycyjny wzór orientalne scenki w typie Toile de Jouy.

Tapeta York Ashford House Toiles AF1990 Oriental Scenic

Tapeta z czaplami, wzór nawiązujący do chińskich malowideł.

Tapeta Coordonne Anima 5900001 Grullas de Papel Red

błękitna tapeta wzór orientalny i meander

Wzór domino – praprzodek tapet papierowych

Początki wzoru domino sięgają XV wieku. Wzór ten przybył najprawdopodobniej z Niemiec w postaci drukowanych ilustracji.

Najwcześniejszymi przykładami jego masowego występowania były ilustracje przedstawiające Boga i Świętych, gdzie tłem był wspomniany deseń. Ludzie stopniowo zaczęli też oklejać ściany swoich domów – właśnie tym wzorem. Chcieli w ten sposób udekorować swoje domostwa, ale również ukryć pęknięcia ścian.

Wraz z zyskaniem popularności wzór domino ewoluował i stawał się coraz bardziej ozdobny. Towarzyszyły mu kwiatki lub proste motywy geometryczne. O rangdze tego wzoru może świadczyć fakt, że ówcześni twórcy wzoru domino – zwani dominotiers – byli zrzeszeni w cechu wraz z papiernikami i wytwórcami kart do gry.

Gdzie używano domino?

Domino był używany głównie w introligatorstwie oraz jako deseń przepierzenia parawanów. Zdobił także wyściółkę pudełek i kufrów. Podstawową zaletą wzoru domino było bogactwo jasnych elementów, podczas gdy ówczesne wnętrza wręcz tonęły w ciemnych barwach.

Współczesne tapety z wzorem nawiązującym do domino :