Styl japoński – minimalizm z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dlaczego zaczynany od stylu japońskiego? Ponieważ tytułowy wzór Zen jest ściśle związany z tym stylem wnętrzarskim, który odznacza się minimalizmem i umiłowaniem prostoty. Orientalnych dekoracji będzie tam naprawdę niewiele. Styl japoński doskonale wpisuje się we współczesne wnętrza – najlepiej o dużym metrażu. Na mniejszych przestrzeniach można zastosować wybrane, podpatrzone rozwiązania.

Tapeta Sandberg Nippon 804-21 Pine

Tapeta Sandberg Nippon 804-78 Pine

Zen, czyli kręte ścieżki japońskiego ogrodu

Wzór zen to szeroki, falisty deseń, który został zaczerpnięty z japońskich ogrodów zwanych Karesansui. To piaszczyste ogrody, które są usypane ze żwiru, piasku i kamieni urozmaicone jedynie akcentami zieleni (bez kwiatów), skałami czy karłowatymi drzewami. Dominuje w nich minimalistyczna estetyka Zen. Kluczowym elementem jest charakterystycznie zagrabiony piasek, który przybiera formy powtarzających się okręgów lub fal. Te ogrody raczej nie mają charakteru dekoracyjnego, ale sprzyjają wyciszeniu, refleksji i medytacji. Wg naukowców w ogrodach zen rzeczą, która najbardziej działa na naszą podświadomość jest właśnie pustka pomiędzy kamieniami.

Salon w japońskim klimacie – tapeta Sandberg Nippon

Tapeta Zen

Wzór zen odnalazł swoje miejsce we wnętrzarstwie. Pojawia się na tapetach z kolekcji inspirowanych klimatem japońskich wnętrz. Takie tapety nadają wnętrzom harmonię i spokój. Zwykle są utrzymane w neutralnej, lekko zgaszonej kolorystyce –  co ułatwia aranżowanie we wnętrzach.

 Z czym komponować?

  • prostymi meblami z ciemnego drewna (mogą być egzotyczne odmiany)
  • naturalnymi materiałami – bawełna, bambus, kamień, papier
  • dodatkami typu : storczyki, proste lampiony (lub lampy z papierowymi kloszami), dekoracje origami czy papierowe wachlarze.
  • orientalnymi dodatkami: origami, drzewka bonsai czy bonseki – miniaturowe ogrody Zen, które pomagają się zrelaksować.

Inne tapety z motywem Zen (i zbliżone):