Wybierając tapety na ścianę chcemy, aby były nie tylko ładne, ale też solidne. Łatwe usuwanie plam i odporność na urazy mechaniczne są równie istotne, zwłaszcza kiedy mamy w domu małe dzieci lub/i zwierzęta.
Tapety winylowe – rodzaje i zastosowanie
Tapeta winylowa jest kojarzona z typem odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Powłoka plastiku (winylu) daje zabezpieczenie, czasem są jest ono tak duże, że tapety nazywamy szorowalnymi lub obiektowymi. Co oznacza m.in. , że można je czyścić odpowiednio dobranymi środkami chemicznymi. Są one dedykowane do obiektów publicznych oraz do wnętrz, w których ściany będą narażone na większe oddziaływanie niekorzystnych czynników – np. do przedpokojów, korytarzy lub kuchni.
Do pomieszczeń o mniejszych wymaganiach można przeznaczyć tapety akrylowe, które są pokryte jedynie ochronną warstwą akrylu.
Najpopularniejsza jest tapeta winylowa na flizelinie, która dzięki podkładowi z włókniny lepiej przylega do ściany. Ponadto ściana jest wtedy dobrze zabezpieczona solidną okładziną.
Tapety winylowe mogą posiadać wyraźną strukturę. Mowa tu o wzorach tłoczonych w wysokich temperaturach (heat embosing printed vinyls) lub o dekoracyjnych tapetach z pianką PVC w warstwie wierzchniej. Takie tapety doskonale sprawdzą się w ukrywaniu nierówności ścian.
Zalety tapet winylowych:
- ich warstwa wierzchnia to plastik, który zapewnia dobrą ochronę,
- są odporne na uderzenia,
- plamy można usuwać za pomocą chemii (specjalistycznej),
- są bardzo wytrzymałe – w tym oczywiście tapety obiektowe winylowe,
- mogą mieć ciekawe strukturalne wzory, które uzyskuje się przy obróbce termicznej,
- szerokie pojęcie tapety winylowej – od grubego winylu, przez pianki PVC po powłoki akrylowe,
- mają wiele wariantów wzorów – np. wzory strukturalne czy tapety z grubego winylu z tłoczonym wzorem.