Klienci często zadają nam pytanie o tapety/ fototapety do łazienek. Taką ofertę ma kilku producentów, którzy znacząco różnią się od siebie. Warto zauważyć,  że przy odpowiedniej hydroizolacji pomieszczenia i zabezpieczeniu powierzchni, do łazienki nadaje się każda fototapeta. Ujmując rzecz w dużym uproszceniu. Kluczowy będzie tu podział na strefy w łazience. Zapraszam do lektury :).

Tapety One Wall Design – DigiWet™

Digi Wet to innowacyjne, nowoczesne tapety do łazienek, które dzięki specjalnej powłoce są odporne na wilgoć. Do tapet dołączony jest zestaw chemii, która jest niezbędna do montażu w łazience – tj. grunt, klej i laminat zabezpieczający. Tapety Digi Wet składają się niejako z 4 warstw:

  1. najbliżej podłoża – wodoodporny grunt
  2. następnie – klej systemowy
  3. powłoka z nadrukiem
  4. na końcu – laminat zabezpieczający

 Powłoka DigiWet™ jest odporna na wilgoć i bezpośrednie działanie wody, dlatego z powodzeniem można ją stosować nawet w kabinach prysznicowych. – One Wall Design

Wszystkie wzory są dostępne w wersji Digi Wet, są drukowane na wytrzymałym materiale – SATIN. Jest to rodzaj podłoża winylowego o strukturze satynowej tkaniny (480g/m). Powierzchnie są odporne na działanie detergentów.

Tapety One Wall Design mogą być używane w łazienkach, salonach kąpielowych, pod kabinami prysznicowymi, w kuchniach, strefach basenu oraz w salonach SPA. Tapety można aplikować w pomieszczeniu z każdym rodzajem hydroizolacji. Technika Digi Wet sama w sobie nie stanowi hydroizolacji, dlatego wymagane jest wykonanie hydroizolacji w pomieszczeniu, przede wszystkim w miejscu łączeniu ścian z podłogą i narożnikach ścian.

Tapeta Wall One Design kolekcja Mutuus wzór Argentiera.

łazienka tapeta ryby

Tapeta Wall One Design kolekcja Orexis wzór Entoria.

Tapeta Wall One Design kolekcja Younth wzór Mussel.

Tapeta Wall One Design kolekcja Mirabili wzór Quattrolinari

łazienka niebieska tapeta one wall design

Tapeta Wall One Design kolekcja Vestre wzór Paolisi

Wallart – System Aqua Zone

Tapety Aqua Zone to stylowa oferta do łazienek (tapeta plus chemia). Tapety AQUA ZONE wykonane są na wzmocnionej konstrukcji. Warstwa wierzchnia to winyl o strukturze betonu. osadzony na specjalistycznej siatce. Jest to system przeznaczony do łazienek, sprzedawany razem z całym kompletem chemii – hydroizolacja z gruntem, klej, tapeta, 2-składnikowa impregnacja. To zabezpiecza ścianę przed wodą na lata. Warto zauważyć, że do tapet załączona jest instrukcja montażu.

(…) wraz z gronem specjalistów opracowaliśmy autorski, kompleksowy system Aqua Zone, który pozwoli zamontować dowolny wzór tapety w łazience z naszych kolekcji – w każdej strefie mokrej i cieszyć się spektakularnym muralem podczas kąpieli. – Wallart

Tapety Aqua Zone sprawdzają się w łazienkach – w strefach mokrych, w kabinach prysznicowych i ogólnie do wnętrz o zwiększonym poziomie wilgotności. Ścianę należy zabezpieczyć środkami do hydroizolacji (załączonymi w zestawie), dalej zabezpieczyć impregnacją tapetę na ścianie (też jest w zestawie). Do aplikacji tapety należy oczywiście użyć kleju z załączonego zestawu.

wallart-aquazone-chemia

Zestaw chemii marki Wallart, które znajdziecie załączony w zestawie Aqua Zone.

wallart-aquazone-chemia

Preparaty do impregnacji i gruntowania marki Wallart, które znajdziecie załączony w zestawie Aqua Zone.

Poniżej propozycje wystroju  łazienki z tapetą (muralem) w roli głównej. Są pomieszczenia z prysznicem i obszerne łazienki a la salon kąpielowy. Mam nadzieję, że te stylizacje przypadną Wam do gustu.

Tapeta do łazienki – Wonderwall i żywica Metropolis

Marka Wonderwall proponuje zestaw tapeta (mural) plus żywic Metropolis. Żywica jest transparentna, dostępna w opcji mat lub połysk – Metroesin Matt i Metroesin Gloss. Nie zmienia kolorów, daje ochronę przed wodą, temperaturą i chemikaliami. Tapetę należy pokryć co najmniej 2 warstwami żywicy. To rozwiązane sprawdza się w kuchni oraz w łazience w strefie mokrej – umiarkowane, ale tapetę pod prysznicem trzeba dodatkowo zabezpieczyć (całym procesem hydroizolacji).

W przypadku chęci uzyskania końcowego efektu błyszczącego wystarczą, jako zabezpieczenie, co najmniej dwie warstwy żywicy z wykończeniem połysk.
Aby uzyskać końcowy, matowy efekt pokrywamy tapetę najpierw jedną warstwą żywicy z połyskiem, a po jej wyschnięciu – drugą warstwą żywicy w wykończeniu matowym. – Wonderwall

Fototapety Wonderwall mają piękne wzory w dużej skali oraz wiele struktur materiału winylowego do wyboru. Każdy wzór ma dedykowaną strukturę, która najlepiej współgra ze wzorem.

metropolis-zywica-matt-wonderwall

Żywica Metropolis Metroesin Matt

metropolis-zywica-gloss-wonderwall

Żywica Metropolis Metroesin Gloss

łazienka-granatowa-tapeta-wonderwall-cassia-35-0625-04

Fototapeta Wonderwall Cassia 35-0625-04

łazienka-szara-tapeta-wonderwall-marigold-35-0303-04

Fototapeta Wonderwall Marigold 35-0303-04

Drugą marką jaka rekomenduje użycie żywicy Metropolis do zabezpieczenia swoich tapet jest Wallcraft. Bezsprzecznie, połączenie tapety z żywicą sprawdzi się łazience w strefie mokrej, jeśli tylko nie będzie bezpośredniego kontaktu z dużymi ilościami wody. Chcąc używać tapety bezpośrednio pod prysznicem w kabinie, musisz wykonać pełną hydroizolację pomieszczenia, stosując specjalistyczną chemię do tego przeznaczoną.

Poniżej pokazujemy piękne łazienki z tapetami tej marki.

Łazienka-kolorowa-fototapeta-wallcraft-coral-750-31-2301

Fototapeta Wallcraft Coral 750312301

Tapeta do łazienki – lakier Aqua Ceramic

Fototapetę w strefie suchej możesz zabezpieczyć specjalnym lakierem. Lakier Aqua Ceramic to inaczej kafle w płynie, jest on bezbarwny i bezwonny oraz całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Posiada atest PZH. Jest dostępny w 2 wariantach: do domu (linia Home) i do obiektów użyteczności publicznej (linia Invest).

Jest to lakier dekoracyjny i jednocześnie impregnujący. Nałożony na ścianę tworzy bardzo wytrzymałą powłokę zupełnie odporną na wodę, wilgoć, ścieranie, zabrudzenia i detergenty. – Aqua Ceramic

Lakier Aqua Ceramic 5 litrów

lakier aqua ceramic

Lakier Aqua Ceramic 1 kg

Poniżej kilka propozycji łazienek efektownymi fototapetami w strefie suchej. Do jej zabezpieczenia możesz użyć wyżej wspomnianego lakieru. Pamiętaj – do strefy mokrej możesz wybrać 2 warianty: jeden z systemów do łazienek (omówiony na początku wpisu) albo żywicę Metropolis plus wykonanie zabiegu hydroizolacji.

łazienka ze strefą suchą

Poniżej łazienki ze strefą quasi suchą. Mamy pomieszczenia o dużej powierzchni, gdzie jest zachowana wystarczająca odległość od źródła wody. Duże łazienki, a właściwie już salony kąpielowe, są wyposażone w wanny bez pryszniców, niewątpliwie zapobiega to bezpośredniemu laniu się wody na ściany. W takim układzie kabiny mają osobną lokalizację. W takim przypadku można uznać, że mamy  do czynienia z rodzajem strefy suchej. Wtedy po hydroizolacji pomieszczenia zabezpieczamy fototapetę lakierem Aqua Ceramic lub żywicą Metropolis, przy czym rekomendujemy żywicę.

I jeszcze łazienki z tapetami w strefie mokrej – najciekawsze propozycje od różnych producentów.

lazienka-szara-fototapeta-tecnografica-briadway-70125-1

Fototapeta Tecnografica Briadway 70125-1

łazienka-szara-fototapeta-tecnografica-80573-4a-expresiones-plaza-taupe

Fototapeta Tecnografica 80573-4 Expresiones Plaza taupe

Fototapeta Tecnografica71120-1 Gate Marco Pulgae