Dotarły do nas pytania o czerwone tapety. Żywe kolory już dawno nie były na topie, dlatego postanowiłam odświeżyć informacje i stworzyć niniejszy wpis poświęcamy czerwieni we wnętrzu.

Kolor czerwony

ma złożoną symbolikę, w kulturze zachodniej oznacza m.in. życie, witalność i miłość.  Natomiast w kulturze wschodniej, zwłaszcza w Chinach, symbolizuje szczęście i pomyślność.

Czerwone tapety wybiorą osoby, które poszukują odważnych i wyrazistych rozwiązań we wnętrzu. Szczególnie osoby o silnym charakterze decydują się na tapetę, która dodaje pomieszczeniu energii i charakteru.

Wybierz czerwoną tapetę, aby stworzyć eleganckie i stylowe wnętrze

Tapeta, ale że czerwona??! Na pewno niektórzy z Was tak pomyśleli. Nie można się bać kolorów, jednocześnie pamiętając, że czerwień ma wiele odcieni. Jest bordo, marsala, karmin, wiśniowy czy cynober. Można z powodzeniem wybrać odcień, który odpowiada naszym gustom i najlepiej wpisze się w urządzane wnętrze. Jeśli nie jesteś miłośnikiem żywiołowej czerwieni wybierz bardziej stonowane bordo czy elegancką marsalę.

Czerwona tapeta to doskonały sposób, aby dodać wnętrzu nieco wyrazistości. Kolor czerwony działa na zmysły, pobudzając emocje i przyciągając uwagę. Dlatego tapeta w tej barwie sprawdzi się na ścianach akcentowych, kolor optycznie powiększy  pomieszczenie i dobrze podzieli je na strefy. Jest jeden warunek, mocne kolory zawsze trzeba równoważyć. Zbyt duża ilość tego koloru może przytłaczać i wprowadzać niepokój. Dlatego niech czerwień opanuje jedynie ścianę akcentową ewentualnie jeszcze starannie wybrane dodatki, aby i ich nie było zbyt wiele.

Tapeta Carl Robinson 6 Venetian Damasks cb60401 Fenwick

Elegancki salon ze ścianami w kolorze marsala.

Ożyw wnętrze za pomocą czerwonej tapety

Czerwona tapeta pasuje do różnych pomieszczeń. Jej intensywny kolor może sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej dynamiczne i pełne życia. Na pewno sprawdzi się w akcentowaniu wybranej ściany, którą fachowo nazywamy ścianą akcentową. Przykładowo w salonie może być użyta na jednej ścianie jako punkt centralny.

W kuchni czerwone tapety wprowadzą odrobinę witalności i zaostrzą apetyt. W połączeniu z nowoczesnymi meblami dobrze wygląda mocna czerwień natomiast z tradycyjnymi lepiej sprawdzi się bordo lub marsala. Pokój dziecięcy i młodzieżowy to również doskonałe pole do popisu dla czerwonej tapety. Czerwień pobudza wyobraźnię i dodaje energii. Jeśli  boisz się nadmiaru czerwieni wybierz tapetę z czerwonym wzorem na neutralnym tle, np na białym. Taka tapeta będzie wyglądać lżej na ścianie.

Ważne jest dobranie pozostałych kolorów wnętrza, które muszą równoważyć czerwień. Postawcie na barwy neutralne. Kolor naturalnego, jasnego drewna, szarość oraz biel dobrze komponują się z czerwienią.

Pamiętaj jednak, że wybór wzoru powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia oraz innych elementów wystroju, takich jak meble czy dodatki dekoracyjne. Jeśli masz duże pomieszczenie, które posiada duże okna i dobre oświetlenie, możesz pozwolić sobie na więcej czerwieni. Również może być ona bardziej intensywna, bo zdoła się wybrzmieć.

Tapeta Cole & Son Mariinsky Damask 108-1004  Balabina

Zobaczcie jak czerwona tapeta ożywia tradycyjny salon.

Tapeta Cole & Son Curio 107/4018 Vermicelli

Czerwień we współczesnym wnętrzu dobrze komponuje się z beżem i brązem.

Jakie wzory czerwonych tapet wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Czerwone tapety są dostępne w wielu wariacjach i wzorach. Poniżej prezentujemy te najciekawsze, w podziale na  kategorie.

1. Geometryczne wzory

Tapety w  linie, trójkąty, kwadraty lub mozaikowe desenie. Wnętrzom dodają dynamiki i nowoczesności. Tapeta geometryczna w czerwieni to odważny wybór. Jednak warto zaryzykować, ponieważ wzór trellis czy plecionka z połyskiem prezentują się bardzo pięknie na ścianie.

2. Kwiatowe motywy

kobiece, a jednocześnie eleganckie – doskonale ożywia wnętrza i dodaje uroku. Połączenie czerwieni i kwiatów często spotykamy w stylizacjach orientalnych i we wnętrzach w hiszpańskim klimacie.

3. Klasyczne ornamenty

– np damask eleganckie i klasyczne, doskonale pasujące do tradycyjnego wystroju. Taki wzór w czerwieni nadaje wnętrzu elegancji, jest kojarzony z majestatem i dobrym stylem. Tapeta Barneby Gates to propozycja w tym klimacie, ale z przymrużeniem oka. Piękny wzór zachwyci nie tylko miłośników polowań. Zawarty tam oset to symbol Szkocji, tapeta więc będzie idealna np do pubu.

4. Wzory tropikalne lub roślinne

– idealne dla osób poszukujących dynamiki i energii w połączeniu z pięknem przyrody. Zobaczcie, na zdjęciu w sypialni, jak pięknie zaaranżowano tapetę. Przenośny parawan dobrze przykuwa wzrok i jest ciekawym akcentem kolorystycznym w wystroju. Widzicie, więc, że czerwona tapeta wygląda pięknie nie tylko na ścianie.

5. Wzory graficzne i z efektem malarskim

– uniwersalne, pasują do wnętrz nowoczesnych i tradycyjnych a nawet do pokojów młodzieżowych. Doskonale wpiszą się w minimalistyczny wystrój, przyciągają uwagę i równoważą prosty wystrój.

Wybierzcie własny odcień czerwieni, by odświeżyć wnętrze. Wrażeniami podzielcie się z nami w komentarzach.