Przeglądając aranżacje z ciekawymi wzorami tapet lub fototapet często widzę duże, przestronne wnętrza. Wtedy myślę: wszystko pięknie, ale co z właścicielami małych mieszkań w blokach lub kawalerek? Czy oni nie zasługują na pięknie wnętrza? Zasługują i to jeszcze jak. Jednak w tym przypadku trzeba wybrać kompromis między tym co się nam podoba a tym co pasuje. I tak doszłam do kwestii gładkich tapet, których kolory potrafią być naprawdę ciekawe i przyjemne w aranżacji wystroju. Zatem niniejszy wpis poświecę im, małym wnętrzom i skandynawskim inspiracjom.

Minimalistyczne, gładkie tapety skandynawskie do małych pomieszczeń

Styl skandynawski to prawdziwa skarbnica lekkich stylizacji z gładkimi tapetami. Jednak musicie chociaż na chwilę wyłączyć myślenie o zalanych bielą przestronnych pomieszczeniach z ręcznie dzierganymi dodatkami. Bazując na realiach i chociażby namiastce tego co pokazuje IKEA, dostajemy obraz przytulnego wnętrza z kolorami. Tak, będą to głównie jasne neutralne kolory. Znajdą się dodatkowo lekko pastelowe kolory, a nawet ciemne barwy.

W tym miejscu zajmiemy się jasnymi kolorami, bo to najobszerniejsza grupa. To rozwiązane najbezpieczniejsze, ale i dające największe możliwości.

Jak wykorzystać jasne tapety skandynawskie w małym wnętrzu?

Na początek różne odcienie beżu. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, dodatkowo ciepłe beże dają przytulną atmosferę. Mogą być bardziej neutralne, z kroplą brązu lub wpadać w żółć. Zarówno monochromatyczny wystrój jak i przełamany kolorowymi dodatkami mają swój urok, a ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji. Beż sprawdzi się również jako kolor przejściowy, pomiędzy pomieszczeniami w mocniejszych odcieniach. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie białych dodatków lub małych mebli, które odświeżą wystrój.

Tu pojawia się więcej kolorów. Zobaczcie w jaki płynny sposób zostały połączone. Dlatego mamy wrażenie jednolitości we wnętrzu.

Wnętrza w odcieniach zgaszonego różu pasują nie tylko do pokojów dziecięcych. Mogą się wydawać bardziej blade, ponieważ to skandynawska wersja kolorystyczna 🙂 Dobrym przykładem na stylową adaptację małej przestrzeni jest kącik czytelniczy. Pamiętajcie, że gładkie tapety w stonowanych odcieniach dają możliwość zaznaczania stref, co jest szczególnie przydatne w mieszkaniach z otwartym układem pomieszczeń.

pokój dziecka różowa tapeta-borastapeter-linen-soft-blush-4326
pokój dziecka różowa tapeta-borastapeter-linen-soft-blush-4326

Tapeta Boras Tapeter Linen soft blush 4326

Wnętrze w różu i lawendzie z kroplą szarości.

salon-rozowa-tapeta-boras-tapeter-pigment-2023-floralrose-7553
jadalnia-lawendowa-tapeta-borastapeter-linen-heather-4327

Tapeta Boras Tapeter Linen heather 4327

Pozostałe inspiracje to wariant szałwiowej zieleni i błękitu.

kuchnia-zielona-tapeta-borastapeter-linen-soft-olive-4335-1

Gładkie tapety skandynawskie – doskonały wybór dla małych przestrzeni

Oczywista sprawa, że jasne kolory na ściany małych wnętrz. Jednak inaczej jest z ciemnymi odcieniami. Czy w ogóle mamy ich unikać? Otóż nie. Ciemniejsza tapeta w małym wnętrzu wymaga tylko przemyślanej kompozycji. Po pierwsze, pewnością lepiej wybrać ją tylko na jedną ścianę tzw. ścianę akcentową. Po  drugie, należy wystrój zrównoważyć jasnymi elementami, najlepiej białymi. Po trzecie, dążyć do prostoty.

Ciemna tapeta również ma swoje zalety. Doda wnętrzu elegancji i głębi, podkreślając minimalistyczną estetykę trendu skandynawskiego. Tego rodzaju tapeta będzie świetnym tłem dla prostych mebli i dodatków we wnętrzu. Będzie doskonałym tłem dla jasnych dodatków, jej monochromatyzm pozwoli na skupienie uwagi na innych elementach wystroju.  Jak już wspomniałam wcześniej, najlepiej wybierać drewno lub tekstylia w jasnych, neutralnych odcieniach. Dzięki temu zapewniasz sobie harmonijne i spokojne otoczenie, zgodnie z klimatem stylu skandynawskiego.

To nie jest co prawda gładka tapeta, ale wzór gałązek pinii jest bardzo delikatny. Zobaczcie jak pięknie prezentuje się w przedpokoju, który nie jest zbyt duży.  Proste elementy z naturalnych materiałów są idealnym uzupełnieniem. Tutaj mamy wieszak z naturalnego drewna i kosz ze słomki lub trawy morskiej.

Tapeta Boras Tapeter Woodland 4704 Pine Tree

salon-niebieska-tapeta-borastapeter-linen-dusty-denim-4330.
salon-niebieska-tapeta-borastapeter-linen-dusty-denim-4330-1

Jeśli macie inne pomysły na urządzenie małych wnętrz podzielcie się nimi z nami w komentarzach.