W dzisiejszym wpisie zajrzymy do fascynującego świata William Morrisa, z  II połowy XIX wieku. Jego dziedzictwo jest żywe po dziś dzień, w dużej mierze dzięki działalności marki Morris & Co.

Wiliam Morris wizjoner, zwolennik rękodzieła – sztuka zamiast masowej produkcji

Zacznijmy od tego, że William Morris był człowiekiem o wielu talentach. Był malarzem, rysownikiem i architektem, ale też pisarzem, poetą i trochę społecznikiem.  Jego zamiłowanie do inspirowania się przyrodą można uzasadniać walijskim pochodzeniem. Dlatego też, i w poszukiwaniu piękna, opuścił Londyn i zamieszkał na wsi (w miejscowości pod Londynem).

Jeśli już jesteśmy przy inspiracjach artystycznych, na pierwszy miejscu należy wymienić naturę, sztukę gotycką i malarstwo prerafaelitów. Skomplikowane formy, które stały się zalążkiem nowego stylu – secesji. Zainteresował się też dekoracjami średniowiecznych manuskryptów. Duży wpływ miało też malarstwo prerafaelitów, w tym Edwarda Burne- Jonesa. Jednak nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Kluczowe było pragnienie Morrisa do wprowadzenia piękna co życia codziennego, do najbliższego otoczenia. Takiego piękna jakie widzimy w malarstwie, by wyparło brzydotę masowej produkcji. Morris stawiał też na popularyzację sztuki użytkowej. Ponadto widział potrzebę polepszenia warunków życia robotników. Co Wy na to? Brzmi utopijnie, zwłaszcza, że  XIX wieczny Londyn stał przemysłem.

Przyszedł czas na praktykę. Morris zaczął od budowy własnego domu zw. Red House, którego plan realizował we współpracy z Philippem Webbem. Drugim krokiem była firma Morris, Marshall, Faulkner and Co, działająca pod szyldem Fine Art Workmen in Painting, Carving, Furniture and the Metals”. W firmowym sklepie można było  kupić rzeczy do dekoracji wnętrz, oczywiście w trendzie sztuki użytkowej, nie masowej produkcji.Tapety, tkaniny, meble czy szklane dekoracje.

Pisząc w nagłówku o jego wizjonerstwie mam na myśli zatrudnianie artystów – ale na dużą skalę. Dzięki temu piękne przedmioty byłyby dostępne szerszej publiczności. Współpracował z nim m.in. D. Rossetti, F. M. Brown, W. Crane, Ch. Voysey i  Burne-Jones. Projektował też sam Morris. Duża część działalności Morrisa wiąże się z ruchem “Arts&Crafts Movement” , który zrzeszał artystów wszelkiej maści, w celu tworzenia szeroko dostępnej sztuki użytkowej.

.

william morris portret

Tapeta w kwiaty i roślinne ornamenty – Morris & Co.

Myśląc o wzorach Willliama Morrisa przed oczami stają mi roślinne ornamenty przetykane dużymi kwiatami. Kwiaty, liście i ptaki są powszechnymi motywami. Jest harmonia, symetria i wyważona, naturalna kolorystyka. Bujna roślinność nieco przypomina wici Art Nouveau, ale ma dużo też ze średniowiecznych iluminacji w manuskryptach. I jest w tym coś więcej. Bliska współpraca z prerafaelitami może sugerować takie inspiracje. Prerafaelici często sięgali po motywy arturiańskich legend, sam Morris będą poetą pisał też w klimacie średniowiecznych sag.

Geniusz Morrisa polegał na tym, że nie wymyślił nic nowego, ale połączył różne znane motywy. Jego ideą było piękno dla każdego, a nie stworzenie jakiegoś określonego stylu. Jego design można przypisać do stylu angielskiego, w drugiej kolejności do wiktoriańskiego. Współcześnie tapety i tkaniny z jego wzorami można zaliczyć w poczet vintage.

Przejdźmy do tapet. Wiele firm sięga po wzory a la William Morris. Do tej pory można było je znaleźć prawie wyłącznie w katalogach marki Morris & Co. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje tapet.

Wnętrze vintage i wzory a la William Morris

Wielu producentów tapet odkryło na nowo piękno tradycyjnych wzorów Williama Morrisa. Wprowadzają one do wnętrz uczucie harmonii, spokoju i przytulnej atmosfery. Świetnie funkcjonują jako uzupełnienie tradycyjnego wystroju, np w stylu angielskim czy vintage. Te tapety sprawdzą się w przypadku restauracji wystroju muzeów lub rezydencji z XIX wieku. Ich zaletą jest wiernie oddanie klimatu epoki.

Poniżej pokazujemy propozycje aranżacji vintage, czyli wzory a la William Morris w połączeniu z zabytkowymi meblami. Można oczywiście pokusić się o lekkie wariacje na temat jednak całość jest w duchu vintage.

Tapeta Kt Exclusive British Heritage II Kt 30902 May

Anielskie postacie kobiet są wzorowane na malarstwie prerafaelitów.

Tapeta Wallquest English Style MR70100

Ornament z ptakami nawiązuje do wzoru strawberry thief Williama Morrisa.

Współczesne wnętrza z wzorami vintage

Tapety a la Morris doskonale radzą sobie również we współczesnych  wnętrzach. Oczywiste jest to, że najłatwiej i najbezpieczniej wprowadza się takie desenie do wnętrz w klasycznych klimatach np. w stylu Modern Classic. Równie pięknie będą wyglądać na ścianie akcentowej we współczesnej aranżacji. W towarzystwie jasnych, neutralnych barw. W otoczeniu prostych mebli i w przestronnym pomieszczeniu . Warto tu wspomnieć też o tekstyliach z wzorami Williama Morrisa, które świetnie się sprawdzą w rolach dodatków, przełamujących monotonię wystroju. Dekoracyjne poduszki czy dywaniki bardzo dobrze zaprezentują się na jasnych przestrzeniach.

Tu łączymy tradycyjne wzory z współczesnymi meblami, dodatkami. Wiktoriańskie i secesyjne motywy są wplecione w klimat dnia dzisiejszego, by tworzyć harmonijną całość.

Obejrzyjcie nasze propozycje takich aranżacji.

Wybralibyście oryginalną tapetę od Morris & Co. czy raczej, który wzór z kolekcji inspirowanych? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach.