Jednym z ciekawszych trendów klasycznych wnętrz jest styl dworkowy. Sprawdzi on się zarówno w domach prywatnych jak i w obiektach komercyjnych np. w restauracjach serwujących polską kuchnię czy w klimatycznych pensjonatach. Sprawdźcie jakie wzory tapet będą pasować do wystroju w  stylu dworkowym.

Styl dworkowy – polska odmiana klasyki

Styl dworkowy to alternatywa dla miejskiego biedermeiera. Jak sama nazwa wskazuje trend jest wzorowany na polskich dworkach i ich wystroju. Jako punkt wyjścia należy brać dworek – siedzibę ziemianina. Dworki ziemiańskie, zwłaszcza po okresie powstań, urosły do rangi symboli polskości. Często uznawane za oazy patriotyzmu w ciężkich czasach. Dlatego, obok klasycznych motywów i mebli, znajdą się typowo polskie akcenty –  związane z historią regionu i symbolika narodowościowa. Kolorystyka jest stonowana i ciepła (brązy, beże, zgaszone zielenie) przełamana żywymi akcentami – np czerwieni. Można zawrzeć miejscowo ludowe, kolorowe motywy np pasy łowickie czy góralskie. W zależności od miejsca zamieszkania.

Tapeta klasyczna w kwiaty

Współczesne wariacje na temat dworków będą odbiegać od aranżacji a la muzealne ekspozycje. To klasyczne, przytulne i swojskie wnętrze. Dozwolony jest eklektyzm, ale musi się dobrze komponować. Jednym z elementów wystroju stylu dworkowego są gobeliny na ścianach. Można je zastąpić makramą albo tapetą.

Tapeta do pomieszczeń stylu dworkowym powinna być utrzymana w klasycznym klimacie. Najlepiej będą wyglądać ukwiecone gałązki, drobne kwiaty, tradycyjne motywy typu palmeta  czy małe wzory geometryczne. Dobrze wybrać tapetę winylową ze strukturą. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości a struktura np a la tkanina sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.

Ornamenty z kwiatami i wzory a la William Morris również dobrze wpisują się w ten klimat, aczkolwiek dają trochę bardziej vintage’owy klimat.

Drobne wzory w klasycznej kompozycji, czyli rozety lub palmety.

Tapeta Boras Tapeter Anno 4505 Linne

Ponadczasowe pasy w różnych wydaniach.

Tapeta z ornamentem typu damask również będzie pięknie wyglądać w takich stylizacjach. Da o wiele bardziej bogaty efekt, będzie lepiej przyciągać wzrok. Dlatego warto ozdobić nią tylko jedną, wybraną ścianę akcentową lub fragment ściany. W tym drugim przypadku efekt będzie zbliżony do gobelinu na ścianie, nie sądzicie?

Tapeta historyczna – autentyczny styl dworkowy

Czasem pojęcie styl dworkowy i styl polski stosując do stylu o cechach jakie wymienialiśmy na początku wpisu. Tymczasem pragnąc stworzyć wnętrze o bardziej historycznym klimacie, albo inną wariację – zależy jak do tego  podejść, należy sięgnąć po troszkę inne wzory.

Tapeta historyczna to szerokie grono wzorów, do których należą motywy zaczerpnięte z gobelinów, sztandarów lub innych emblematów. Wnętrze zyska wtedy elegancki, bardziej wyrazisty klimat. Niekiedy też przytulny, jeśli ociepli się wystrój tekstyliami. Można wystrój uzupełnić stylowymi dodatkami z antykwariatu, pchlego targu czy rodzinnymi pamiątkami.

czerwona-tapeta-as-creation-metropolitan-stories-2-37868-1

Tapeta As Creation Metropolitan Strories 2 37868-1

Poniżej więcej tapet do wnętrz w stylu dworkowym

Ozdobne tapety do sypialni na fizelinie

Tapeta Galerie Palazzo G67608

315,00 

Styl dworkowy – jak wprowadzić do wnętrza

Aranżacja dworkowa powinna być dość elastyczna i oddawać preferencje mieszkańców. Podsumujmy to o czym była mowa na początku wpisu. Wystrój o klasycznym charakterze, nie idzie w kierunku przepychu ale ku swojskości/ polskości. Stąd obecność elementów nawiązujących do historii okolicy czy ludowego rękodzieła. Można zawrzeć dekoracje, meble vintage – kupione w antykwariacie, na “pchlim targu” czy pamiątki rodzinne. Z materiałów należy wymienić naturalne lub ciemne drewno, wiklinę, metal, len czy wełna.

Charakterystyczne elementy wnętrza/ wystroju dworkowego:

 • kominek,
 • gobelin na ścianie,
 • lampy naftowe (zabytkowe do dekoracji),
 • zegar kominkowy,
 • lustro w klasycznej ramie,
 •  polskie krajobrazy, obrazy wsi w stylu Chełmońskiego, Malczewskiego czy Fałata,
 • wiklinowe kosze,
 • żyrandole metalowe, bez kryształków,
 • masywne drewniane stoły, ławy,
 • klasyczne fotele, można zastosować uszaki i ludwiki, byle pasowały do całości,
 • pledy i dywaniki w tradycyjnych wzorach, ocieplą wystrój,
 • bibeloty- ludowe rękodzieło, porcelanowe figurki czy pamiątki rodzinne. Ceramika z Ćmielowa czy Bolesławca, szkło z polskich hut np Krosna,
 • można dodać historyczne zdjęcia okolicy lub fotografie rodzinne.

Czy wybralibyście styl dworkowy do swojego domu? A jeśli tak, to który z wzorów spodobał się Wam najbardziej. Podzielcie się z nami Waszymi opiniami.