Jednym z ciekawszych trendów klasycznych wnętrz jest styl dworkowy. Sprawdzi on się zarówno w domach prywatnych jak i w obiektach komercyjnych np. w restauracjach serwujących polską kuchnię czy w klimatycznych pensjonatach. Sprawdźcie jakie wzory tapet będą pasować do wystroju w stylu dworkowym.
Styl dworkowy – polska odmiana klasyki
Styl dworkowy to alternatywa dla miejskiego biedermeiera. Jak sama nazwa wskazuje trend jest wzorowany na polskich dworkach i ich wystroju. Jako punkt wyjścia należy brać dworek – siedzibę ziemianina. Dworki ziemiańskie, zwłaszcza po okresie powstań, urosły do rangi symboli polskości. Często uznawane za oazy patriotyzmu w ciężkich czasach. Dlatego, obok klasycznych motywów i mebli, znajdą się typowo polskie akcenty – związane z historią regionu i symbolika narodowościowa. Kolorystyka jest stonowana i ciepła (brązy, beże, zgaszone zielenie) przełamana żywymi akcentami – np czerwieni. Można zawrzeć miejscowo ludowe, kolorowe motywy np pasy łowickie czy góralskie. W zależności od miejsca zamieszkania.
Tapeta klasyczna w kwiaty
Współczesne wariacje na temat dworków będą odbiegać od aranżacji a la muzealne ekspozycje. To klasyczne, przytulne i swojskie wnętrze. Dozwolony jest eklektyzm, ale musi się dobrze komponować. Jednym z elementów wystroju stylu dworkowego są gobeliny na ścianach. Można je zastąpić makramą albo tapetą.
Tapeta do pomieszczeń stylu dworkowym powinna być utrzymana w klasycznym klimacie. Najlepiej będą wyglądać ukwiecone gałązki, drobne kwiaty, tradycyjne motywy typu palmeta czy małe wzory geometryczne. Dobrze wybrać tapetę winylową ze strukturą. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości a struktura np a la tkanina sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.
Ornamenty z kwiatami i wzory a la William Morris również dobrze wpisują się w ten klimat, aczkolwiek dają trochę bardziej vintage’owy klimat.
Drobne wzory w klasycznej kompozycji, czyli rozety lub palmety.
Ponadczasowe pasy w różnych wydaniach.
Tapeta z ornamentem typu damask również będzie pięknie wyglądać w takich stylizacjach. Da o wiele bardziej bogaty efekt, będzie lepiej przyciągać wzrok. Dlatego warto ozdobić nią tylko jedną, wybraną ścianę akcentową lub fragment ściany. W tym drugim przypadku efekt będzie zbliżony do gobelinu na ścianie, nie sądzicie?
Tapeta historyczna – autentyczny styl dworkowy
Czasem pojęcie styl dworkowy i styl polski stosując do stylu o cechach jakie wymienialiśmy na początku wpisu. Tymczasem pragnąc stworzyć wnętrze o bardziej historycznym klimacie, albo inną wariację – zależy jak do tego podejść, należy sięgnąć po troszkę inne wzory.
Tapeta historyczna to szerokie grono wzorów, do których należą motywy zaczerpnięte z gobelinów, sztandarów lub innych emblematów. Wnętrze zyska wtedy elegancki, bardziej wyrazisty klimat. Niekiedy też przytulny, jeśli ociepli się wystrój tekstyliami. Można wystrój uzupełnić stylowymi dodatkami z antykwariatu, pchlego targu czy rodzinnymi pamiątkami.

Tapeta As Creation Metropolitan Strories 2 37868-1
Poniżej więcej tapet do wnętrz w stylu dworkowym
Tapety
Styl dworkowy – jak wprowadzić do wnętrza
Aranżacja dworkowa powinna być dość elastyczna i oddawać preferencje mieszkańców. Podsumujmy to o czym była mowa na początku wpisu. Wystrój o klasycznym charakterze, nie idzie w kierunku przepychu ale ku swojskości/ polskości. Stąd obecność elementów nawiązujących do historii okolicy czy ludowego rękodzieła. Można zawrzeć dekoracje, meble vintage – kupione w antykwariacie, na “pchlim targu” czy pamiątki rodzinne. Z materiałów należy wymienić naturalne lub ciemne drewno, wiklinę, metal, len czy wełna.
Charakterystyczne elementy wnętrza/ wystroju dworkowego:
- kominek,
- gobelin na ścianie,
- lampy naftowe (zabytkowe do dekoracji),
- zegar kominkowy,
- lustro w klasycznej ramie,
- polskie krajobrazy, obrazy wsi w stylu Chełmońskiego, Malczewskiego czy Fałata,
- wiklinowe kosze,
- żyrandole metalowe, bez kryształków,
- masywne drewniane stoły, ławy,
- klasyczne fotele, można zastosować uszaki i ludwiki, byle pasowały do całości,
- pledy i dywaniki w tradycyjnych wzorach, ocieplą wystrój,
- bibeloty- ludowe rękodzieło, porcelanowe figurki czy pamiątki rodzinne. Ceramika z Ćmielowa czy Bolesławca, szkło z polskich hut np Krosna,
- można dodać historyczne zdjęcia okolicy lub fotografie rodzinne.
Czy wybralibyście styl dworkowy do swojego domu? A jeśli tak, to który z wzorów spodobał się Wam najbardziej. Podzielcie się z nami Waszymi opiniami.