Na początku nie rozumiałam fascynacji serialem Sherlock, zwłaszcza jako wierna fanka Herculesa Poirot. Poirot i Holmes są jak Pepsi i Coca-Cola 🙂 Jednak skusiłam się po informacji, że serial jest współczesną wariacją na temat. Okazję miałam, gdy serial “leciał” na BBC First. Wystarczyły fragmenty bym przepadła na dobre. Nie chodzi tylko o fenomenalną grę Benedica Cumberbatcha, świetnie dobranych aktorów, luźną atmosferę, ciekawe zagadki kryminalne czy wątki komediowe. Są jeszcze wnętrza….Kiedy całą serię (tym razem w odpowiedniej kolejności) oglądałam na HBO max mogłam lepiej przyjrzeć się detalom. Tak, miałam rację. W serialu wykorzystano tapety wiodących brytyjskich producentów – Harlequin oraz Cole & Son. Warto pogratulować dobrego gustu i  patriotycznej postawy 🙂 Wzory prezentujemy w kolejności odcinków, w których się pojawiają.

1) Tapeta Harlequin kolekcja Momentum wzór Vortex

Sherlock ma w końcu szansę dopaść Magnussena, który osobiście przypomina mi trochę Człowieka- Zagatkę z Batmana. Podstępem dostaje się do jego gabinetu, w którym początkowo towarzyszy mu wierny Watson. Potem jest świadkiem jak płatny morderca trzyma Magnussena na muszce. Jednak tożsamość kilera okazuje się być bardziej zaskakująca niż wszystko inne.

Wzór Vortex to jeden z piękniejszych jakie znajdziemy w kolekcjach marki Harlequin. To nowoczesny, szkicowy wir, który nieco przypomina meandra. Dzięki srebrnemu tłu wzór zyskuje kontrast i głębię. Pasuje do nowoczesnych wnętrz. Świetnie akcentuje wybrane ściany. Odnajduje się w zestawieniu z nowoczesnymi meblami – także przeszklonymi i dużymi lustrami. Całość można dopełnić błyszczącymi np chromowanymi dodatkami, które dadzą efekt w klimacie stylu glamour.

Przeanalizujmy pokrótce serialowe wnętrze i jego właściciela. Jest to efektowny gabinet w mega nowoczesnym biurowcu. Magnussen to człowiek posiadający władzą, który lubi manipulować ludźmi i robić na nich wrażenie. Wystrój poniekąd oddaje te cechy. Jest modny – wszystkie elementy są zgodne z bieżąco modą. Widać bogactwo, ale nie ma przepychu czy przesady. Całość może wydawać się chłodna, ale jest atrakcyjna wizualnie, harmonijna oraz intrygująca. Wzorzysta tapeta została zestawiona z gładką ścianą w neutralnej bieli. Wirowy wzór na błyszczącym, metalicznym tle wprowadzą nutę iluzji. Jest on kwintesencją i doskonale pasuje do postaci Magnussena, w którego intrygach nic nie było takie, jakie się wydawało a każde słowo mogło mieć wiele znaczeń.

Vortex pojawia się także na tkaninach. W tym drugim przypadku ma miłą w dotyku strukturę i lekko błyszczące tło, jak w przypadku tapet.

Tapeta Harlequin

Sezon 3, gabinet Magnussena

Tapeta Harlequin Momentum wzór Vortex 110081

2) Tapeta Harlequin kolekcja Leonida wzór Akoa

Ostatnie minuty odcinka. Mycroft w kuchni swojej rezydencji wykonuje tajemniczy telefon, który stanowi zapowiedź wydarzeń z następnego sezonu.

Wzór Akoa, jest to wariant w odcieniu białym (110635), czego na kadrze z serialu dobrze nie widać.  Wzór pojawia się w dwóch kolekcjach marki  – Leonida oraz Colour 2. Ta druga jest zbiorem bestsellerów, więc zdajecie sobie sprawę, że Akoa musiała zapracować na miejsce w tej kolekcji. Tapeta jest utrzymana w klimacie vintage a wzór naśladuje stare kafelki. Widać w rogach dekor w postaci rozetek oraz przecierkę, która ma nadać realistyczny wygląd. Zwróćcie uwagę na zastosowanie tradycyjnego wzoru w nowoczesnej aranżacji. Pojawiają się również “dekoracyjne” wyłamania zaakcentowane metalicznym połyskiem. Widać inspiracje japońską techniką kitsugi. Uszkodzone naczynia ceramiczne skleja się a powstałe rysy i wypełnienia akcentuje się złotą farbą lub płatkami złota. W ten sposób powstają ciekawe wzory. Zatem im starsze naczynie tym więcej ma takich dekoracji.

Wzór pasuje nie tylko do kuchni. Będzie pięknie wyglądać także w salonie lub sypialni. Świetnie koordynuje się z tapicerowanymi, tradycyjnymi meblami, dużymi lustrami i błyszczącymi dodatkami. Z tekstyliów można wybrać orientalne wzory, w tym z połyskiem, które będą wnosić elegancki kolonialny klimat.

Umiejscowienie takiej tapety w kuchni ma wg mnie znaczenie, przeanalizujmy pokrótce. Dzięki temu, że znam treść kolejnych odcinków mogę pokusić się o małą analizę. Kuchnia to miejsce spotkań rodziną, serce domu. Zatem można wnioskować, że następne wydarzenia będą miały związek z rodziną Holmes. Rysy to jakieś głęboko skrywane tajemnice. A postać właściciela? Tradycjonalista, z zewnątrz szorstki, ale tak naprawdę troszczący się o rodzinę. Zwłaszcza o młodszego brata Sherlocka. Jest strażnikiem ogniska domowego, choć sam zmaga się z traumami z dzieciństwa. To wzór dla miłośników vintage z nutą artyzmu. Dla ludzi ceniących dawne wzornictwo w nowej szacie.

Tapeta Harlequin

Kuchnia Mycrofta Holmesa, sezon 3

Tapeta Harlequin

Kuchnia Mycrofta Holmesa, sezon 3

Tapeta Harlequin Leonida Akoa 110535. Biała tapeta vintage z połyskiem i przecierką.

3) Tapeta Cole and Son Fornasetti Senza Tempo Nuvolette

Miejsce to stylowy gabinet pani psycholog, która pomaga Watsonowi otrząsnąć się po nagłej śmierci żony. Przyjaciel Holmesa nie może pogodzić się z jej stratą do tego stopnia, że doświadcza wizji jej osoby a nawet z nią rozmawia. Pomoc psycholog okazuje się mizerna i przynosi więcej szkód. Powodem jest prawdziwa tożsamość Pani doktor (Eurus Holomes) i jej intryga.

Nuvolette, czarno biała tapeta z motywem zachmurzonego nieba. Mamy tu stylizację a la rycina, w której odcienie czerni nadają głębi. Chmury pokazano w mistrzowski sposób, że niemal czujemy jak suną po niebie. Wzór pięknie wygląda na ścianie, nie przeszkadza nawet powtórzenie wzoru – a może nawet pomaga? Pasuje do minimalistycznego wystroju oraz do wnętrz w stylu skandynawskim, gdy połączymy z białymi meblami. W aranżacji vintage, nuvolette z meblami z pchlego targu stworzy duet idealny.

To tapeta idealna dla ludzi z artystyczną duszą, którzy cenią nietuzinkowe rozwiązania. Wiedzą jak budować odpowiedni nastrój. Odnajdują się w niecodziennych sytuacjach i wiedzą, że szczypta tajemnicy jest potrzebna w życiu.

Znowu krótka analiza tapety na tle serialu. Można powiedzieć, że wzór tapety ma jak najbardziej symboliczne znaczenie. Od tego momentu  zaczynają wisieć czarne chmury nad nad Watsonem i Holmesem. Ciąg wydarzeń sprawi, że obaj wpadną w prawdziwe tarapaty. Umiejscowienie w gabinecie zyskuje na znaczeniu jeśli spojrzymy w słownik symboli. Chmury mogą jednocześnie mieć wiele odmiennych znaczeń. Opatrzność, tajemnicę, nieświadomość, ułudę, przemijanie czy siedzibę bogów. W kontekście serialu pasuje zwłaszcza “tajemnica”, “nieświadomość” i “ułuda”. Imię “Eurus” odnosi się do greckiego boga wschodniego wiatru. Zatem wybór tapety z chmurami sunącymi po niebie jest znaczący.

Gabinet Pani psycholog (na pierwszym planie). W tle wzór nuvolette i “duch” Mary Watson.

Tapeta Cole Son Fornasetti Senza Tempo nuvolette 114-28054

Tapeta Cole Son Fornasetti Senza Tempo nuvolette 114-28054 Sypialnia w stylu vintage z niebieskimi dodatkami.

Myślicie, że te tapety pasują do klimatu serialu Sherlock, a może wybralibyście inne? Podzielcie się Waszą opinią w komentarzach.

Zaprezentowane wzory tapet można kupić, z wyjątkiem wzoru Vortex. Kolekcja została już zakończona a wzór wyprzedany. Jeśli właśnie on Ci się spodobał, skontaktuj się z nami: [email protected] a pomożemy znaleźć zamiennik.