Liście bananowca – styl tropikalny

Tropikalne trendy wnętrzarskie są ciągle na topie. Na ścianach królują zielone liście palmy a od niedawna także bananowca. Moda na tego typu tapety zapoczątkowała pojawienie się wielu odmian tego wzoru. Deseń jest kojarzony z luksusem, tropikalnym klimatem i ponadczasową elegancją. Mało kto wie, że pierwsze tapety z tym wzorem powstały już w latach 40. minionego wieku.

Dwa motywy, które zapoczątkowały tropikalny zawrót głowy – Banana Leaf Pattern oraz Brazilliance

Najbardziej znaną wersję tapety z liśćmi bananowca (Banana Leaf Pattern) zaprojektował dekorator wnętrz Don Loper w 1942 r. dla Beverly Hills Hotel. Ten sławny wzór po dzień dzisiejszy zdobi ekskluzywną kawiarnię Fountain Coffe Room, powstałą w 1949 r. Jej lokalizacja przy hotelowym basenie sprzyja tropikalnemu klimatowi, który zawitał w jej wnętrzu (liście bananowca znajdują się także na ścianach jej korytarza).

Ale tak na prawdę to Amerykanka Dorothy Draper nieco wyprzedziła Dona Loopera w pomyśle na innowacyjny motyw. W 1940 r. stworzyła tapetę z bardzo podobnymi liśćmi palmowymi i owocami kokkoloby gronowej. Wzór ten, nazwany Brazilliance, został wykorzystany przez projektantkę wnętrz w Greenbrier Hotel, znajdującego się w Zachodniej Wirginii. Wystrój tego eleganckiego hotelu jest utrzymany w klasycznym klimacie i przywodzi na myśl styl kolonialny.

Trzeba nadmienić jeszcze, że oba wzory – autorstwa Dona Loopera i Dorothy Draper przeszły do kanonu wnętrzarskich deseni.

Liście bananowca we współczesnych wnętrzach.

Liście bananowca we współczesnych wnętrzach.
Projektanci mody i wnętrz chętnie sięgają po deseń liści tropikalnych roślin. Deseń ten można znaleźć na ubraniach, dodatkach i jest wykorzystywany przy projektowaniu wielu tapet.

Wnętrze warszawskiej herbaciarni Odette (która oferuje również wyroby cukiernicze) w wieżowcu Cosmopolitan zostało zainspirowane kawiarnią z hotelu w Beverly Hills. Na ścianach króluje wzór Banana Leaf a wnętrze uzupełniają meble z ciemnego drewna i proste detale w kolorze złotym.

Liście bananowca jako wzór najbardziej pasuje do jadalń, kuchni i łazienek. Coraz częściej pojawia się także w nowoczesnych salonach i sypialniach –  nie tylko urządzonych w stylu tropikalnym. Tapetę najlepiej połączyć z prostymi meblami z ciemnego egotycznego drewna takiego jak: heban, teak, paulownia lub z rattanu. W połączeniu z tradycyjnym umeblowaniem uzyskamy aranżację w stylu kolonialnym.

Realizacje z tapetą w liście bananowca na pewno Was zainspirują!  :

Tapeta 2 w 1 – liście palmy i bananowca. Tapeta z kolekcji Lara Costafreda marki Coordonne nadała sypialni  tropikalny charakter.

Zielona tapeta liście bananowca

 

Tapety z kolekcji AS Creation – Versace 2

Wallquest Sage II SG41402

Kolonialny klimat daje tapeta z kolekcji Sage 2 marki Wallquest

Tropikalne stylizacje z tapetami z kolekcji Oxygen marki Khroma. Powyżej wzór Paloma Dark Emerald, a poniżej Fuji Emerald.

 

Kolekcja Solstice od A Street Print – wzór tropikalnych liści palmy i bananowca wygląda bardzo realistycznie. Dostępnych jest kilka wariantów kolorystycznych.

 

Tapeta w liscie, Nina Campbell

Efektowna tapeta zaprojektowana przez Ninę Campbell  – wzór Palmaria

A tu pozostałe wzory tapet w liście palmy lub bananowca – przejrzyjcie i wybierzcie coś dla siebie ! :

Tapeta Decor Maison Maison Celine 3802-48 BELLA PALM

Tapeta Decor Maison Maison Celine 3802-48 BELLA PALM

Tapeta Cole & Son Ardmore Collection Narina 109/10045

Tapeta Cole & Son The Ardmore Collection wzór Narina 109/10045

Tapeta Wallquest Palm Springs PS40201

Tapeta Wallquest Palm Springs PS40201

Tapeta Wallquest Palm Springs PS40114

Tapeta Wallquest Palm Springs PS40114

Tapeta naturalna Wallquest Jaima Brown Chelsea Lane JB60004 Palm Leaves

Tapeta Wallquest Jaima Brown Chelsea Lane JB60004 Palm Leaves

Tapeta Wallquest Palm Springs PS41804

Tapeta Wallquest Palm Springs PS41804

Tapeta Cole & Son Contemporary Restyled Palm Jungle 95/1003

Tapeta Cole & Son Contemporary Restyled Palm Jungle 95/1003