Art Nouveau – Secesja

Styl Art Nouveau (fr. nowa sztuka) – styl z przełomu XIX i XX wieku, który narodził się we Francji i rozprzestrzenił po całej Europie. Płynne wzory z linearną dekoracją i z motywami roślinnymi są inspirowane przyrodą. Można w nich znaleźć motywy owadów lub kwiatów. Urządzając pomieszczenie w duchu Art Nouveau trzeba starannie wybrać wszystkie elementy, aby zachować jednolitość stylu. Styl Art Nouveau znakomicie prezentuje się w starych kamienicach, natomiast w przypadku współczesnych mieszkań warto zainwestować jedynie w stylowe dodatki z epoki (np. eksponaty z antykwariatów i targów staroci lub rodzinne pamiątki). W stylu Art Nouveau istotną rolę odgrywają witraże, które możemy zdobyć w pracowni artystycznej, bądź zastąpić je np. lampą z kloszem z kolorowych szkiełek (lampa Tiffany). Współczesne aranżacje wnętrz Art Nouveau bazują na fototapetach i nowoczesnych aranżacjach oryginalnych wzorów. To rozwiązanie oszczędza czas i przestrzeń, którą można wypełnić współczesnymi meblami, a klimat Art Nouveau i tak będzie wyczuwalny. Polska nazwa Art Nouveau to styl secesyjny – od słów sécession lub secessio, czyli Odejście.

  • Tapeta w duże kwiaty, stylizowane na wzory Williama Morrisa. Ten wzór doskonale oddaje klimat Art Nouveau i wprowadzi go też do wnętrz.

 

  • Stonowana kolorystyka – zgaszonej zieleni i beżu sprawia, że gęsty wzór zyskuje na lekkości. 

 

  • Cechą wspólną ornamentyki Art Nouveau jest płynna kompozycja i wyraźnie zaznaczone krawędzie – w tym przypadku liści i płatków.